9 Rebî’ul-evvel 1445      24 Eylül 2023 Pazar  
Dinimiz İslam'da ara :  
Ana Sayfa Sesli Yayınlar Evliya Filmleri Soru-İrtibat
2023 Yılı
Ramazan İmsakiyesi
   
Hakîkat Kitâbevi
Kitap Sipariş Formu

Sipariş için tıklayın >>
Merak Edilen Konular
> Oruç ve Ramazan
> Seher Vakti ve Sahur
> İftar Vermenin Fazileti
> Fitre Vermenin Önemi
> Teravih Namazı
> Kadir Gecesi
> Bayram Namazları
> Ramazan Bayramı
> 2023 Dini Günler ve Geceler
> İlahiler (Sesli)
> Bütün Dini Konular (Sesli)

Dinimiz İslam  >  Soru - İrtibat

Yazı boyutunu büyütmek için      Yazıcı için
Soru - İrtibat
Dini sualleriniz için:
dinimizislam2@gmail.com

Sitemizde, bütün dini konulardaki sorulara, yandaki arama motoru ile cevap bulmak mümkündür. Cevabı bulunamayan sorular, dinimizislam2@gmail.com adresine gönderilebilir.

Dini soru sorarken şunlara dikkat etmelidir:
1- Sormadan önce, sitemizde o konuyla ilgili bilgileri okumalıdır.

2- Soruları bir tek bir mail adresine göndermeli. Birden fazla adrese gönderilince karışıklığa sebep oluyor. Cevap hangi mail adresinden gelirse gelsin, her zaman, dinimizislam2@gmail.com adresine göndermeli.

3- Sorarken cevapla ilgisi olmayan, lüzumsuz ayrıntıya girmek uygun olmadığı gibi, çok kısa yazıp anlaşılmaz durumda da olmamalı. Ayrıca mesela, (Küfre sebep olan bir şey yapılırsa) dememeli, ne yapıldığını söylemeli yani örnekle sormalıdır.

4- Cevap için bilinmesi gerekenleri mutlaka söylemeli, bunu sormaya veya ikinci bir yazışmaya sebep olmamalıdır. Özellikle, hayzla ilgili suallerde, önceki ayda kaç gün hayz olduğunu ve kaç gün temiz kalındığını, önceki aylarda 10 günden fazla kan gelmişse, 10 günden az olarak en son kaç gün kan geldiğini, Mâlikî mezhebinin taklit edilip edilmediğini, ediliyorsa en çok kaç gün hayz gördüğünü bildirmek şarttır.

5- Seferilikle ilgili suallerde, vatan-ı aslinin neresi olduğunu, gidilen yerin kaç kilometre mesafede olduğunu, Maliki mezhebinin taklit edilip edilmediğini bildirmek gerekir.

6- (Haram bir iş yapan kimsenin getirdiği hediyeyi almak, getirdiğini yemek caiz midir?) gibi sualler sorarken, haram işten kastın ne olduğunu, o kişinin tek gelir kaynağının bu iş olup olmadığını da bildirmelidir. Yine bunun gibi, (Elimize geçen haram parayı ne yapmalı?) deniyor. Burada da, haram paradan maksadın ne olduğunu bildirmek gerekir. Belki de, haram zannedilen para, aslında haram olmayabilir.

7- Namaz vakitleriyle ilgili bütün konularda, turktakvim.com ve namazvakti.com sitelerinde geniş bilgi vardır. Bu konudaki bütün sualleri de, bilgi@namazvakti.com adresine sormalıdır.

8- Cevap olarak linkle veya ekte gönderdiğimiz yazı, sonuna kadar okunmalıdır.

Cevap gelmeyen sualler
Sual: Maille sorulan bazı suallere cevap gelmiyor veya ancak saatler sonra cevap geliyor. Bunun sebebi nedir?
CEVAP
Bize ulaşan mailleri sıraya koyarak, gün içinde cevap veriyoruz. Mailler bize ulaşmayabilir veya bizim cevabımız okuyucuya ulaşmayabilir. Böyle durumlarda yani aradan 24 saatten fazla geçip de cevap gelmediyse, tekrar mail gönderilerek ulaşıp ulaşmadığı sorulabilir; fakat birkaç saat gecikti diye, tekrar göndermek, sıkıştırmak uygun olmaz. Her gün yüzlerce maile cevap verdiğimizi de, göz önünde bulundurmalı. Bazı okuyucular da, acil diye yazarak soruyorlar; fakat hiçbir aciliyeti olmuyor. Bu da uygun değildir. Gerçekten acil olan suallerin gecikmesine sebep olursa, vebale de girilmiş olur.

 
Geri dön
 
Ramazan Günlüğü sitesi Dinimizİslam.com'a aittir.
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.